26 Mayıs 2008 Pazartesi

Türkiye Singapur olur mu?*

Çok sık yaşamaya başladığımız internet sansürü, ülkemizi İran ve Çin gibi ülkelerle aynı kefeye koyuyor. Popüler video paylaşım sitesi 'YouTube'a Türkiye'den erişim halen serbest bırakılmış değil. Neredeyse bir aydır devam eden erişim engeli, Türkiye için de büyük prestij kaybı anlamına geliyor. Dünyada sadece Çin ve iran gibi, katı yönetim anlayışının hüküm sürdüğü ülkelerde uygulanan sitelerin yasaklanması uygulaması, ne yazık ki ülkemiz de, giderek artan bir hızla aynen uygulanıyor. Ülkemizde yaşanan yasaklamalar zaten başlı başına kötü reklam anlamına geliyor olsa da, yasakların uygulanma şekli de bir o kadar düşündürücü. Yasaklar bazen mahkemelerin, interneti düzenleyen 5651 sayılı kanunla belirlenen suçlardan birini işlediği düşünülen siteler hakkında engelleme kararı alması ile hayata geçiyor. Bu kararın hemen ardından, Telekomünikasyon Kurumu da siteye erişimi yasaklıyor. Buraya kadar her şey düzgün gibi görünebilir. Ancak yapılan ikli uygulama tepki vermek için yeterli. Bunlardan ilki, kapatılan sitelerin neden kapatıldığı, hatta kapatıldığı hakkında hiçbir bilgi verilmemesi. Öyle ki, bazı sitelerin sahipleri bile, kapatılma kararını, yasak uygulamaya konduktan sonra öğrenebiliyor. Tepki alan ikinci bir uygulama ise, Telekomünikasyon Kurumu'nun, bazen e-posta yoluyla gelen şikayetler doğrultusunda bile sitelere erişimi engelliyor olması. Bugün küçük bir araştırma yapıldığında, internet üzerinde yayın yapan yabancı ajans ve basın organlarının hemen hepsinde, Türkiye ile ilgili bu tip haberler bulmak mümkün...

Siteler gibi oyunlar da yasaklanıyor. Bunun son örneği de Singapur. Burada yaşanan son olay, sansürün aslında sadece yapılmak için yapıldığı gibi görünüm veriyor. Mass Effect, Microsoft'un Singapur'da yasaklanan ilk oyunu oldu. Yasağın nedeni ise, oyun içerisindeki bir sahne. Bu sahnede, kadın bir asker, kadın bir alien ile 'yakınlaşıyor'. Sahne, iki kadının konuşmaları ile başlıyor. Kısa süre sonra kadın asker elini kadın alien'ın yanağına götürüyor ve birbirlerine yaklaşıyorlar. Singapur'da, tek bir sahne nedeniyle yasaklanan Mass Effect, Avustralya'da '15 yaş ve üzeri' etiketiyle satılıyor. İngiltere ise, oyunu '12 yaş ve üzeri' kategorisinde değerlendiriyor. İngilizler, oyunla ilgili şu nota yer veriyor: 'Tek bir seks sahnesi, kısa ve detaysız'. Notta ayrıca bu sahneye ulaşmak için belli seçimler yapmak gerektiği de belirtiliyor. Örneğin, eğer karakteriniz erkekse, bu durumda iki kadının böyle bir sahnesiyle karşılaşmıyorsunuz. İşin ilginç kısmı, Singapur'da, yine erotik sahneler içeren God of War'ın yasaklanmamış olması. Daha da garibi, iki erkek ya da iki kadının birlikte olabildiği, hatta evlenip öpüşebildiği Sims 2'nin bile Singapur'da serbestçe satılıp oynanabiliyor olması. Mass Effect'i yasaklayan The Media Development Authority'nin, God of War ya da Sims 2'yi yasaklamak gibi bir planı olduğu da düşünülmüyor. Kısacası Mass Effect, sansüre uğramak için rastgele seçilmiş bir kurban gibi görünüyor. Yeni yasakların gelip gelmeyeceğini ise zaman gösterecek.


* hürriyet gazetesi'nden derlenmiştir. derleme gereği duymamın sebebiyse haberdeki gereksiz ve ajite cümleleri çıkarmış olmamın yanısıra youtube'un yasaklanmasıyla ilgi görünen bir habere tıklayıp alakasız olarak singapur'la ilgili bir yasağın haberin yarısını kaplamış olduğunu görmem. işbu gazete türkiye'nin en güçlü gazete ama haber başlığı ile içeriği örtüşmüyor bile! onların atamadağı başlığı ben attım bu yüzden. youtube'un yasaklanması değil rastgele yasaklama asıl endişe verici olan. dansözlük yapmadan belirtmek lazım bu durumu: kimliğimiz belirsiz... çin ve iran'a mı yakın olucaz avrupa kültürüne mi? yoksa singapur ve malezya gibi arada derede savrulacak mıyız? asıl soru bu.


EK: yazıyı yolladıktan sonra google'da arattım 'türkiye, singapur olur mu?' cümlesini.
Milliyet'ten 'Metin Münir' adlı yazar daha önce bu başlığın benzeriyle bir yazı yazmış yeni öğrendim. o yazıyı aşağıya ekledim zira çarpma bir başlık değil benimki belirtmek isterim:

Malezya'yı boş ver, Türkiye Singapur olur mu?
İngiliz İmparatorluğu 1950'lerde Uzakdoğu'da sökülürken bir Singapur bir de Malaya vardı. Malaya Yarımadası'nın bulunduğu yerdeki topraklar 1957'de bağımsızlıklarını kazandılar ve Malaya Federasyonu olarak dünya sahnesine çıktılar. 1963'te Singapur da katılınca federasyonun adı Malezya oldu. Birliktelik uzun sürmedi. Malezya şimdi nüfusu 24 milyonun üzerinde olan, Müslüman Malayların çoğunlukta olduğu bir ülkedir. Büyüklüğü 330 bin kilometrekare civarındadır. Singapur ise nüfusu dört milyonu biraz geçen, 640 kilometrekarelik küçük bir adadır. Malezya'ya nüfusunun yarısını meydana getiren Malaylar hâkimdir. Bundan sonraki en büyük nüfus yüzde 24 ile Çinlilerdir. Halkın yüzde 60'tan fazlasının dini Müslümandır. Gerisinin çoğu Budist, Taoist, Hindu falandır. Singapur'da ise Çinliler çoğunlukta (yüzde 77) Müslüman Malaylar azınlıktadır (yüzde 14).Malezya, iktidarı Çinlilerle paylaşmak istemedi. Singapur'u 1965'te federasyondan attı. Kötü eğitim sistemiO zamanlar her iki yer de çok yoksuldu. Kişi başına düşen milli gelir yılda 400 dolar civarındaydı.Bugün Singapur'da kişi başına düşen gelir 30.000 dolar civarındadır. Malezya'da ise 6.000 dolar civarındadır. Türkiye'de olduğu gibi. Neden yarışa eşit başlayan bu iki ülke arasında beş kat milli gelir farkı var?Singapur'un ilerlemesinin nedeni temiz, ehliyetli ve randımanlı çalışan bir hükümete ve dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olmasıdır. Singapur rüşvet ve yolsuzluk liginde en iyi durumda olan ilk üç ülke arasında yer alıyor. Malezya ise Türkiye'nin yaptığı (ve yapmakta devam ettiği) hataların tümünü yaptı ve geride kaldı. Siyasi istikrarsızlık, rüşvet ve yolsuzluk, nüfusu meydana getiren dini ve ırki grupların çatışması, kötü bir eğitim ve yargı sistemi Malezya'nın en belirgin nitelikleridir.Singapur'un en büyük başarılarından biri nüfusunun yüzde 33'ünü meydana getiren Malay ve Hintlilerin din ve kültürlerini yaşamada tam özgürlük sağlaması ve onlara hem yönetimde hem de özel sektörde fırsat eşitliği tanımasıdır.Malezya (Türkiye gibi) bu konuda sınıfta kaldı.Son birkaç aydır "Türkiye Malezya olur mu?" sorusuna çok mürekkep harcandı. Soru yanlış. Türkiye çoktan Malezya oldu. Hep Malezya idi aslında da biz yeni farkına vardık. Sorulması gereken soru, "Türkiye Singapur olur mu"dur.Ama olmak bir yana, bu soruyu sormak bile daha kimsenin aklına gelmiyor. (Metin Münir)

Hiç yorum yok: